Anti-aging – jak powstrzymać procesy starzenia się skóry?

Choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, pierwsze procesy starzenia się skóry twarzy rozpoczynają się koło 25 roku życia. Oczywiście, jeszcze dość długo nie są one widoczne. Już wtedy jednak zaczyna zmniejszać się ilość kolagenu w tkance skórnej, który jest odpowiedzialny za jej jędrność i elastyczność. Wiele czynników może przyspieszać starzenie się skóry. Na szczęście istnieją również metody anty-aging, które mogą ten proces powstrzymać.

Dlaczego skóra się starzeje?

Skóra to organ, który jest podstawową barierą, chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi, właśnie dlatego jest ona najbardziej narażona na ich działanie. Skóra twarzy oraz rąk jest najmocniej wyeksponowana, dlatego też na niej najszybciej można dostrzec pierwsze oznaki starzenia się.

Skóra u każdej osoby starzeje się w innym tempie i jest to proces całkowicie indywidualny oraz zależny od różnych czynników:

  • zewnętrznych (egzogennych) – są to przede wszystkim przyczyny środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, stres, dym papierosowy oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry;
  • wewnętrznych (endogennych) – czynniki genetyczne, zmiany hormonalne, starzenie się i obumieranie komórek w wyniku upływu czasu (chronostarzenie), przebyte lub istniejące choroby, zażywane leki, brak odpowiednich witamin, niewłaściwa dieta.

W wyniku działania obu grup czynników zachodzą liczne procesy, które prowadzą do:

Degradacji kolagenu – związku określanego mianem białka młodości, który jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry. Znajduje się również w ścianach naczyń krwionośnych, stawach, kościach czy tkance łącznej. Stanowi nawet 30% całkowitej masy ludzkiego ciała. Jego ilość zaczyna maleć około 25 roku życia, skóra zaś z czasem traci swoje właściwości.

Ubytek kwasy hialuronowego – kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, zapewniając skórze właściwe nawodnienie i jędrność. Jego brak powoduje odwodnienie się skóry i powstawanie zmarszczek. Skóra robi się również bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Osłabienie bariery hydrolipidowej – zwiększa odwodnienie skóry i podatność na działanie czynników zewnętrznych.

Właśnie dlatego skóra z czasem staje się przesuszona, pojawiają się zmarszczki, które z czasem się pogłębiają.

Komora normobaryczna – skuteczne zabiegi anty-aging

Komora normobaryczna to kapsuła, w której podczas sesji tlenoterapii pacjent oddycha specjalną mieszanką powietrza, przy zwiększonym ciśnieniu atmosferycznym. Powietrze stosowane podczas normobarii zawiera zwiększone stężenie tlenu wynoszące aż 40%, 2% dwutlenku węgla, oraz 0,5% wodoru cząsteczkowego, czyli znacznie więcej niż w otaczającej atmosferze. Dodatkowo mieszanka ta jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, tak powszechnie występujących w powietrzu, którym na co dzień oddychasz. Dzięki temu sesje w komorze normobarycznej mają korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Większe stężenie tlenu oraz zwiększona jego wchłanialność w wyniku podwyższonego ciśnienia pozwala na lepsze dotlenienie organizmu. Cząsteczki tlenu lepiej rozpuszczają się w osoczu i docierają nawet do niedotlenionych na co dzień komórek.

Sesje w komorze normobarycznej to zabiegi nieinwazyjne, które wykorzystują działanie naturalnych pierwiastków, stymulując wzrost komórek macierzystych.

Regeneracyjne właściwości tlenu

Cząsteczki tlenu biorą udział w reakcji oddychania komórkowego, podczas której wytwarzana jest energia, niezbędna do działania każdej komórki. Brak tlenu prowadzi do ich obumierania, a z czasem również niszczenia całych fragmentów tkanek.

Zwiększone stężenie tlenu oraz wyższe ciśnienie atmosferyczne panujące w komorze normobarycznej umożliwia przenikanie cząsteczek tlenu do wszystkich komórek. Dzięki temu dociera on nawet do najsłabiej ukrwionych partii skóry. Tlen pobudza procesy regeneracyjne oraz stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny.

Sesje tlenowe w komorze normobarycznej są doskonałym uzupełnieniem zabiegów medycyny estetycznej. Nie tylko pomagają w szybszej regeneracji skóry po przeprowadzonym zabiegu, lecz także umożliwia dłuższe utrzymywanie się ich efektu.

Pozytywne działanie dwutlenku węgla na skórę

Czy dwutlenek węgla, jest potrzebny naszemu ciału? Oczywiście i to bardzo. Choć zazwyczaj kojarzy się nam z zanieczyszczeniem środowiska i trującym gazem, CO2 w naszym ciele pełni wiele istotnych funkcji. Dlatego też jest chętnie stosowany w kosmetologii – zabiegu karboksyterapii. Polega on na podskórnej iniekcji cząsteczek CO2. Podobny efekt można uzyskać, dzięki terapii tlenowej w komorze normobarycznej, bez nakłuwania skóry.

Dwutlenek węgla jest niezbędny do prawidłowego przenikania tlenu do komórek. Zbyt niski poziom CO2 we krwi powoduje „przyklejanie” się cząsteczek tlenu do hemoglobiny, przez co nie może on zostać uwolniony do organizmu i pojawia się zjawisko tzw. głodu tlenowego. Odpowiednio wysokie stężenie dwutlenku węgla, przy wyższym stężeniu tlenu w terapii normobarycznej, umożliwia nie tylko wysokie wysycenie krwi tlenem, lecz także jego skuteczne uwalnianie do komórek.

Dwutlenek węgla rozszerza również naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi we wszystkich naczyniach, również tych najmniejszych naczynkach włosowatych. Dzięki temu krew z dużą dawką tlenu i składników odżywczych, może dotrzeć do wszystkich warstw skóry.

Wodór cząsteczkowy – hamuje procesy oksydacyjne

Choć tlen jest niezbędny dla ciała, może być również zabójczy. Wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu powstają w efekcie reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Oksydanty to silnie utleniające cząsteczki, które prowadzą do uszkodzenia struktur komórkowych oraz  mitochondrialnego DNA i RNA, zaburzając naturalne procesy zachodzące w komórkach. Wolne rodniki są jednym z czynników mających istotny wpływ na starzenie się skóry.

Wodór cząsteczkowy znajdujący się  większym stężeniu w mieszance powietrza komory normobarycznej jest silnym antyoksydantem. Ta mała cząsteczka przenika do komórek i wiąże znajdujące się w nich wolne rodniki, chroniąc przed ich szkodliwym działaniem.

Właśnie dzięki zastosowaniu tlenu, dwutlenku węgla i wodoru cząsteczkowe, tlenoterapia w komorze normobarycznej hamuje procesy starzenia. Skóra się regeneruje, pozostaje dłużej jędrna, elastyczna i gładka.

 

Leave a Reply