Świadomy oddech – oddychanie funkcjonalne metoda Buteyko

Oddech to potężne i wspaniałe narzędzie. Starożytni jogini uważali, że jeżeli potrafimy zapanować nad naszym oddechem, to możemy kontrolować każdy aspekt naszego życia. Dzięki świadomemu wykorzystaniu funkcji oddychania możemy wpływać na procesy biomechaniczne i biochemiczne zachodzące w naszych ciałach, oddziaływać na stany mentalne, regulować poziom energii, a także dążyć do pogłębienia poczucia połączenia ze sobą i naturą. Oddech przynosi nam również pewną informację zwrotną o nas samych, jest to jedyna funkcja fizjologiczna tak czuła na zmiany psychofizyczne w nas zachodzące.

W trakcie warsztatów będziemy pracować metodą doktora Konstantina Butejki, rosyjskiego lekarza, który odkrył związek nadmiernego oddychania z problemami zdrowotnymi. Zwiększymy zatem świadomość oddechu, wejdziemy w kontakt z własnym ciałem, przyjrzymy się również temu, w jaki sposób oddychamy i co możemy zmienić, by robić to lepiej, tak by oddech w pełni służył naszemu ciału i umysłowi.

Oprócz wiedzy na temat mechanizmów i procesów zachodzących w naszym ciele w trakcie oddychania poznamy również ćwiczenia, których podstawowym założeniem jest oddech spokojny, lekki, a jednocześnie pełny i ergonomiczny. Będziemy uczyć się odzyskiwać kontrolę nad własnym oddechem, wpływając tym samym na układ nerwowy, w tym na rytm bicia naszego serca, co przyniesie uspokojenie umysłu i rozluźnienie ciała. Poznamy również odpowiedź na pytanie dlaczego zredukowany oddech i odczuwanie niedoboru powietrza, które to elementy są założeniami metody Butejki, są lepsze niż branie dużych i częstych oddechów.

Na warsztatach dowiecie się więc jak powrócić do naturalnego oddechu, czym jest oddychanie funkcjonalne i dysfunkcjonalne oraz jak właściwe wzorce oddechowe służą naszemu zdrowiu, w tym lepszemu dotlenieniu komórek i tkanek, zwiększeniu wydolności organizmu, klarowności myśli czy lepszemu wysypianiu się.

Środowe relaksacje natomiast sprzyjają nawiązaniu kontaktu z własnym wnętrzem i oddechem, co staje się początkiem drogi prowadzącej do świadomej z nim pracy i może stanowić wspaniały bodziec do pogłębiania wiedzy o sobie samym oraz poszukiwania wewnętrznego spokoju.


Magdalena Samosiej – certyfikowana instruktorka pracy z oddechem metodą Buteyko, reedukatorka oddechowa. Entuzjastka eksplorowania zdolności samoregulacyjnych ludzkiego ciała i umysłu wspierających dążenie organizmu do równowagi. Kocha czerpać energię z natury i relacji międzyludzkich.

Harmonogram warsztatów:

  • 22.05 godz. 17:00 – Oddech funkcjonalny – przywracanie równowagi w ciele za pomocą prawidłowego oddechu.
  • 19.06 godz. 17:00 – Moc oddechu – jak wykorzystać to narzędzie?

Cena – 140 zł (możliwość wykorzystania karnetów*)

Rezerwacje prosimy dokonywać na adres e-mail info@lifechamber.pl lub pod numerem telefonu +48 882 119 728.